Научно-стручни скуп са међународним учешћем “ПЛАНСКА И НОРМАТИВНА ЗАШТИТА ПРОСТОРА И ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ”

Асоцијација просторних планера Србије и Географски факултет, у сарадњи са Заводом за урбанизам града Суботице, организује осми по реду научно-стручни скуп са међународним учешћем “ПЛАНСКА И НОРМАТИВНА ЗАШТИТА ПРОСТОРА И ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ”, традиционално, у Суботици-Палићу, од 16. до 18. априла 2015. године.

Ове године је посебан акценат стављен на климатске промене и последице овог феномена на простор. Имајући у виду бројне негативне импликације климатских утицаја на простор Европе, а нарочито региона и Србије у овој години, организатори сматрају да је неопходно направити реалну научно-стручну основу/анализу која би покушала да одговори на питања која се тичу узрока настајања и последице све чешћих природних непогода и непредвиђених ситуација; третмана ризика у просторним и урбанистичким плановима; утицаја планских решења на побољшање или погоршање стања које доприносе поремећајима у природној средини; положаја ове тематике у легислативном и институционалном оквиру; девијација у простору и њихову улогу у нивоима последица након негативних климатских феномена (бесправна изградња, неодговарајући зонинг и намена, (не)постојање адекватних система предупређења појава и одбране од истих итд).
Имајући у виду све већу актуелност ове теме и широк дијапазон научних и стручних приступа решавању овог проблема, скуп је прилика да се на једном месту размене научна и стручна искуства из Србије и иностранства и донесу закључци који би допринели побољшању стања у простору.

Друга централна тема скупа се односи на актуелан легислативно – нормативни оквир планирања у Србији након усвајања Закона о планирању и изградњи и деценију након усвајања сета закона из области животне средине који је у праксу увео инструмент стратешке процене утицаја на животну средину. Како је усвојен нови закон који третира иградњу и просторни развој Србије, очекује се да ће ово бити добра прилика да се почетна искуства његове примене након пола године прикажу и покажу широј стручној јавности. У исто време, очекује се да и учесници из иностранства изнесу искуства из сопственог законодавства и тиме допринесу усаглашавање правне материје из ове области са позитивном европском праксом.

Уз уобичајене теме које се односе на правни и институционални оквир заштите простора и животне средине и унапређења методологије израде планова и студија, те презентацију искустава у изради планова, секција младих истраживача ће окупити младе стручњаке и студенте мастер и докторских студија и у посебном електронском издању публиковати њихове радове.

Позитивна искуства са претходних седам скупова, 422 презентована и објављена рада, са преко 3.500 страница текста у седам зборника, представљају добар предуслов за организацију још једног успешног скупа.
Стога, имајући у виду значај и актуелност поменутих тема позивамо Вас да узмете учешће на скупу и допринесете његовој успешној реализацији.

 

ТЕМЕ СКУПА:

  1. ПРАВНИ И ИНСТИТУЦИОНАЛНИ ОКВИР ЗАШТИТЕ ПРОСТОРА И ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ
  2. КЛИМАТСКЕ ПРОМЕНЕ И ЊИХОВ УТИЦАЈ НА ПЛАНИРАЊЕ, УРЕЂЕЊЕ И ЗАШТИТУ ПРОСТОРА
  3. ИСКУСТВА У ИЗРАДИ ПРОСТОРНИХ И УРБАНИСТИЧКИХ ПЛАНОВА И СТУДИЈА ЗАШТИТЕ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ
  4. РАДОВИ МЛАДИХ ИСТРАЖИВАЧА

 

РОКОВИ ЗА ПРИЈАВУ И СЛАЊЕ РАДОВА

Рок за пријаву теме са апстрактом је 23.01.2015. године.
Рок за слање финалне верзије рада 16.03.2015. године.
Апстракт до 300 речи на српском и енглеском језику. Рад обима до 6 А4 страна.
Приликом писања апстракта и радова користити фонт Times New Roman 11 pt латиница.
Апстракти и радови који не буду послати на време и у захтеваној форми неће бити штампани.
Апстракте и радове слати искључиво на адресу office@apps.org.rs
Више информација можете пронаћи на интернет адреси Асоцијације www.apps.org.rs

1. информација [pdf]
детаљан опис тема [pdf]