Теорија регионалне географије

Усвајање и систематизовање знања о теорији, научним концепцијама и приступима у регионалној географији. Регионални приступ има један циљ: заменити ограничен и неповезан концепт земљине површине глобалним и објективним погледом, што превазилази директну и једноставну перцепцију и замењује је комплексним погледом на свет.

Очекивани исход овог предмета јесте овладавање знањем о издвојеним моделима регионалних целина и усвајање методолошких поступака њихове регионалне диференцијације, стицање компетенција за примену регионалногеографских знања везаних за диференцијацију територије на примерима из земље и света.

1. Научне концепције и приступи у регионалној географији,
2. Научни циљеви и друштвени задаци регионалне географије,
3. Методе и принципи регионалне географије, регионализација и регионални развој,
4. Регија као динамична категорија,
5. Диференцијација урбаних и руралних регија,
6. Планирање просторне структуре и развоја регија и савремени друштвеноекономски процеси.

Clavel Paul, An introduction to Regional Geography, Oxford, 1998.
Friedman J. Regional development Policy, MIT Press, Cambridge, 1978.
Павловић Мила, Развој регионалне географије на Географском факултету у Београду, Гласник СГД, Београд, 1998.
Павловић Мила и др., Регионални приступ и типови регионалне диференцијације територије, Зборник радова Географског факултета Универзитета у Београду, Свеска 54, 2006.
Радовановић Милован, Регионализам као приступ и принцип и регионализација као поступак у функционалној организацији географског простора, Зборник радова Географског института „Јован Цвијић” – САНУ, Књига 4445, Београд, 1993/94.
Васовић Милорад, Регија и регионализација у географији, Географска структура и регионализација Србије, Ге-ографски институт „Јован Цвијић”, САНУ, Београд, 1997.

Interest in Faculty of Geography?

Get the brochure in electronic format