TАРА СТАНКОВИЋ И ОШ „СТАРИ ГРАД“ У ПРОЈЕКТУ „ДРВО ЈЕ ЖИВОТ“
Еколошки пројекат „Дрво је живот“ који је покренула ученица Тара Станковић је пробудио велику заинтересованост и креативност у ОШ „Стари град“, а акцију су подржали ЈП “СРБИЈАШУМЕ”, Географски факултет, ЕГЕА – Eвропска географска асоцијација младих географа.
ЕГЕА Београд је одржала 12. децембра 2016. радионицу за ученике 1-4 разреда под називом „Није реч о само једном дрвету…“, a 23. децембра 2016. ЕГЕА одржала je и другу радионицу за ученике 5 и 6 разреда.
Преносимо вести са сајта ОШ „Стари град“:
Прва еко радионица младих географа ЕГЕА, одржана је за ученике од првог до четвртог разреда. Млади географи упознали су ученике са богатством шума наше земље, причали су о националним парковима Србије, подсетили су их како изгледа живот једног дрвета, које дрво је најстарије на свету, причали су нам о Малом принцу и његовом дрвету баобабу, објаснили су нам зашто негде лију киселе кише, показали су нам како изгледа шума у којој је Црвенкапа тужна, како изгледају здраве шуме света и како им помоћи да опстану и још много тога…
Наши ученици су активно учествовали у сваком делу приче. Показали су изузетно знање, а њихови предлози како да чувамо животну средину били су златна ризница идеја, чак и за наше госте са Географског факултета.
Наши гости су погледали и изложене јелкице од еко материјала и обећали да ће ускоро доћи са новом презентацијом када ће нам приказати и и огледе које ће на предстојећем Фестивалу науке представити у оквиру поставке ЕГЕА Београд.
Њихова еко радионица под називом,,Није реч о само једном дрвету” само је почетак сарадње Географског факултета, ЕГЕА-е и наше школе. (15.12.2016.)
Географски факултет Универзитета у Београду придрудружио се Тариној акцији -ДРВО ЈЕ ЖИВОТ-. Данас је одржана још једна еко радионица у библиотеци наше школе за ученике петог и шестог разреда.
О дрвећу, њиховом огромном значају,начинима заштите,националним парковима наше земље, ретким врстама дрвећа које успева и код нас, о животињским врстама које имају своја станишта у нашим шумама и на нашим планинама, говорили су дипл. географ Тијана Петковић, дипл. географ Петар Ранковић и проф. др Снежана Ђурђић, са Географског факултета из Београда. Са нашом наставницом географије Биљаном Вујин активно смо учествовали у радионици. Млади географи су нам донели и делић атмосфере са недавно одржаног Фестивала науке, па смо на крају радионице успешно и за рекордно време сложили пазле – карту наше Србије на којој су бојама приказани зелени и планински делови наше земље.
Подсетили су нас да је Шумадија добила име по богатству шума, да на Тари имамо мрке медведе, да се два медведа управо са Таре зову Ђура и Милица, да рис из породице мачака живи на Јужном Кучају, да је чувени багремов мед који користимо добио име по дрвету – багрему, које води порекло из Северне Америке и још много тога смо сазнали … (23.12.2016.)
Проглашење победника конкурса „Дрво је живот“ је одржано 27. децембра 2016. где је подељено 15 диплома за најлепше еколошке јелке, литералне радове, најлепше честитке, итд. У току је акција даривања еко јелкица разним институцијама.
Овај пројекат и даље траје а на питање до када ће трајати, ученица Тара Станковић је за портал Градски биро рекла: “Акција ће трајати све док сви не почнемо да размишљамо колико је лепа природа око нас и колико је мало потребно љубави да остане тако лепа“.
Повежимо се путем социјалних мрежа
RSS Email Facebook Twitter Calendar