Урбана и рурална географија
- Врста и ниво студија: Основне академске
- Наставник:
Урбана и рурална географија
др Драгица Гатарић
- Статус предмета: Обавезан
- Број ЕСПБ: 6
- Број часова: 2+2
- Спрецификација предмета: Преузмите предметну спецификацију
Стицање скупа научно фундираних, прецизно формулисаних и систематизованих знања о људским насељима, са свим њиховим релевантним одликама; Објашњење и разумевање законитости развоја и размештаја сталних и привремених насеља, укључујући ту и савремене друштвено-економске процесе и њихове геопросторне ефекте; Сагледавање и тумачење перспективних трендова у развоју и размештају људских насеља итд.
Развој способности код студената за активно учешће у изграђивању хуманих односа у руралној и урбаној средини, као и у унапређењу квалитета живота у свим врстама и типовима насеља; Оспособљавање студената за стваралачку и конструктивну активност у различитим областима просторног планирања.
Предавања:
1) Увод у географију насеља. – Појава и развој у развоју географског аспекта изучавања људских насеља. Интеграционе и дезинтеграције тенденције у развоју географског аспекта изучавања насеља. Предмет, научни циљеви и друштвени задаци географије насеља. Подела географије насеља. Однос географије насеља, сродних наука и различитих подручја друштвене праксе. Савремена стремљења у изучавању и просторној организацији насеља: екистика и географија, екистика и економија, екистика и социологија, препоруке Eurostata за попис становништва око 2000. године и др. Перспективе развоја географије насеља; 2) Појам и основне врсте људских насеља. Аспекти и приступи у проучавању насеља. Релевантна географска обе-лежја насеља. Опште одлике просторне организације људских насеља у свету и појединим његовим деловима. Стихијско и насилно расељавање људских насеља; 3) Насеља и савремени друштвено-економски процеси. Синхронизованост и ком-плементарност у развоју друштвено-економских процеса; 4) Сеоска насеља. – Дефиниција села и сеоске територије. Тради-ционална и савремена проучавања сеоских насеља. Главна својства сеоских насеља, територија и производње. Типологија сеоских насеља. Сеоска насеља као центри развоја. Конвергентне и дивергентне дневне миграције сеоског становништва. Просторно-функционална повезаност сеоских насеља; 5) Градска насеља. – Појам и подела градова. Развој урбано-географ-ских проучавања. Границе града. Демографска, морфо-физиономска и функционална обележја града. Урбане територије. Подела урбаних територија. Урбана функционална зоналност. Урбани саобраћај. Конвергентне и дивергентне дневне мигра-ције градског становништва. Жаришна улога града. Урбани гравитациони ареали и сфере; 6) Мреже и системи људских на-сеља. – Детерминанте и главна обележја мреже и система насеља. Мрежа централних насеља. Мегалополисни, макрорегио-нални, мезорегионални и локални системи насеља; 7) Перспективе развоја насеља на Земљиној површини и у нашој земљи. – Екуменополис. Демографски, физиономски и функционални аспект развоја екуменополиса.
Вежбе:
1) Kомпаративни преглед и анализа критеријума за одређивање статуса сталних насеља, у појединим државама у Европи и свету и у нашој земљи после II светског рата. Анализа препорука Eurostata (1998) у области дефинисања насеља и могућно-сти примене у организацији мреже насеља Србије. Извори података о насељима; 2) Различита упутства за проучавање насе-ља; 3) Именик насеља и имена делова градских и сеоских насеља. Утврђивање микроположаја и географског положаја насе-ља. Израчунавање густине насеља, густине насељености и географске дистанце у мрежи насеља. Картографски приказ и оп-шта социјално-географска анализа хипсометријског и зоналног распореда насеља, као и територијалног груписања и разре-ђивања насеља; 4) Одређивање граница, облика, функционалне зоналности насеља, атара и урбаних територија на топограф-ским картама коришћењем административо-територијалне карте и одговарајућих урбанистичких планова, укључујући ту и динамику физиономског развоја сеоских и градских насеља; 5) Упоредна анализа и картографска обрада демографских од-лика и просторно-функционалне организације мреже насеља; 6) Сагледавање просторних и функционалних односа и веза у мрежи насеља. Примери у истраживању гравитационе усмерености насеља, утврђивање гравитационих ареала и сфера и др.
Практичан рад се реализује на терену кроз израду конкретних задатака.
Србољуб Ђ. Стаменковић, Милан Бачевић: Географија насеља, Универзитетски уџбеник, Географски факултет ПМФ Уни-верзитета у Београду, Београд, 1992.
Слободан Ћурчић, Географија насеља, ПМФ, Институт за географију, Универзитет у Новом Саду, Нови Сад, 1992.
Јован Цвијић: Општа географија – Антропогеографија, Завод за издавање уџбеника СР Србије, Београд, 1969.
Географска енциклопедија насеља Србије, књ. I (А – Ђ), II (Ж – Љ), III (М – Р) и IV (С – Ш), Географски факултет, Агена, Стручна књига и Србософт, Београд, 2001, 2002. (штампано издање) и 2004. (електронско издање).
Географска енциклопедија насеља Србије – Војводина, књ. I, Географски факултет Универзитета у Београду, Београд, 2005.
Повежимо се путем социјалних мрежа
RSS Email Facebook Twitter Calendar