Теоријски правци развоја социоекономске географије

Да се студенти упознају с гносеолошким и епистемолошким проблемима социјално-економске географије као научне дисциплине.

Исход предемта јесте да студенти науче да примене теорије система коришћењем метода системске анализе у социјално-економској географији.

Теоријска настава
Настанак и развој социоекономске географије. Правци развоја. 2. Основе социоекономске географије. 3. Проблем опште и регионалне социоекономске географије. 4. Средина, простор, људи и насеља. 5. Географски простор. Апсолутни и релативни. 6. Простор и социјалне релације. 7. Однос социоекономске географије и других наука. 8. Социјално-економска географија и изучавање људских насеља. 9. Системска парадигма у социоекономској географији. 10. Квантификација и квалификација. Проблем квантификације у социоекономској географији. 11. О детерминизму и пробабилизму. 12. Језик географије и географски дискурс 13. Системи и модели у социоекономској географији. 14. Географски индикатори. 15. Просторни процеси. 16. Правци развоја руралних и урбаних насеља. 17. Развој метропола и метрополитанских подручја. 18. Основне методе прогнозирања. Комплексне прогнозе територијалних система. 19. Прогноза развоја социоекономске географије.

Ђурић В. Економска географија, Научна књига, Београд, 1980.
Chorley R and Hagget P. Socio-Economic models in Geography, University Paperback, Methuen, London, 1970.
Ivanicka K. Prognoza ekonomicko-geografickiych systemov. Alfa, Bratislava, 1980.
Bailly A., Ferras R. Elements d’epistemologie de la geographie. Armand Colin, Paris, 1997. (нека поглавља)
Wirth E. Theoretische Geographie, Taubner Studienbucher, Stuttgart, 1979. (одабрана поглавља)