Становништво и економски развој

Циљ предмета је да студенти упознају везе и међузависности становништва и друштвено–економског развоја у просторном (регионалном) аспекту, у свету и у Србији. Становништво је не само најважнија снага, покретач и ресурс у процесу економских делатности, него и потрошач производа. Кроз становништво треба сагледати читав процес друштвено-економског и регионалног развоја света и наше земље. Друштвено-економски развој се одражава повратно на демографске структуре и процесе, које такође треба сагледати кроз овај предмет.

Студенти ће овладати научним теоријским и методолошким знањима и умењима да анализирају и објашњавају узрочно-последичне везе и односе у друштвено-географском систему.

Предавања:

Методе истраживања и показатељи друштвено-економског развоја; Људи у развојном процесу – човек као средиште развоја; Становништво као детерминанта одрживог развоја; Популациона динамика и демографске инвестиције; Демографске резерве радне снаге; Пораст и проширена репродукција радне снаге и бруто и нето године активног становништва; Агрегатни показатељи радне снаге; Кохортна анализа стопе активности по старости и полу; Трајање радног века кроз призму очекиваног трајања живота и економски развој; Културни стандард становништва; Животни стандард становништва (појам и показатељи) и квалитет живота; Карактеристике сиромаштва у земљама у развоју; Становништво и национално богатство; Друштвено-економски преображај у фази транзиције; Структура запослености и радни ресурси; Миграције и економски развој становништва; Становништво и ресурси – демографски проблеми човечанства; Образовање и економски развој; Демографски оптимум и економски развој; Прогнозе становништва и радне снаге у свету до 2050. године.

  1. Wertheimer-Baletić Alica: Demografija-stanovništvo i ekonomski razvitak, Informator, Zagreb, 1982.
  2. Грчић М. (2003) Становништво и друштвено-економски развој, ПМФ, Бања Лука, скрипта
  3. Гоати и др. (2013) Становништво и економски развој, Београд.
  4. Слука Н. (2005) Народнонаселение и социоекономическое развитие, МГУ, Москва.
  5. Шантић Д. (2013) Размештај становништва Србије у контексту теорија о популационом оптимуму, Докторска дисертација, Географски факултет, Београд