Споменичко наслеђе и туризам

Стицање свеобухватних научних знања о старијој и новијој прошлости Србије и њеном богатом споменичком наслеђу и објашњење и разумевање присуства и прожимања различитих култура на територији Србије кроз векове.

Развој стваралачког и активног односа код студената према очувању и заштити споменичког наслеђа и његовој валоризацији у туристичке сврхе.

Теоријска настава
Потребе за упознавањем културних добара. Туристичка вредност споменичког
наслеђа. Траговима праисторије. Споменици антике. Време сеобе народа (насељавање Словена и др.). Византијско стваралаштво. Стваралаштво романике, готике и ренесансе. Утицај културе ислама. Уметност новијег времена. Уметнички изрази XX века. Фолклорно наслеђе. Историјски споменици и спомен-обележја. Музеји и галерије и њихов туристички значај. Заштита, обликовање и туристичко уређење споменика.
Вежбе,
Упознавање са археолошком, историјском, етнолошком, географском и другом литературом, као и фото документационим и другим илустративним материјалом. Анализа поступака у туристичкој валоризацији споменичког наслеђа. Обрада (у писаној форми) неког конкретног споменика коришћењем литературе и различитих извора.

1) Бранко Вујевић: Историја уметности, Форма Б, Београд, 2005.
2) Драгослав Ст. Павловић: Споменичко наслеђе Југославије, Туристичка штампа, Београд, 1986.
3) Миодраг Коларић, Драгослав Павловић: Историја уметности и споменици у Југославији, Стручна књига, Београд, 1975.