Регионалне политике Европске Уније и Србије

Предмет је теоријско методолошког карактер и има за циљ да укаже на примену регионалних политика Европске уније и њених инструмената у просторном планирању.

Исход предмета ће бити оспособљавање студента- будућег просторног планера да на основу релевантних теоријских и методолошких основа, у пракси и конкретном геопростору, установи мере регионалне политике као и да укаже на правце спровођења регионалних политика у процесу интеграције Србије у Европску унију.

Предавања:
Физичко географске и друштвено географске детерминанте развоја Европске уније (положај, регионалне целине, клима, рељеф, становништво, привреда и др.);  Континуитет развоја теоријских размишљања о просторној економији и организацији простора (теорије локација). Европске економске развојне политике. Територијално економски системи ЕУ (друштвено економски индикатори); Настанак и развој Европске уније: Модели организације Европске уније (Европа региона, и др.). Политички системи Европске уније (плуралистичко друштво, управљање на више нивоа); Регионалне политике Европске уније; Инструменти за спровођење регионалних политика: Фондови Европске уније (намена и расподела средстава из фондова ЕУ, типови региона, појам конвергенсе);  Макрорегионални системи Европске уније; Прекогранични региони Европске уније; Унутрашње политике Европске уније (истраживање и развој, инфраструктура, социјална политика, еколошка политика Европске уније); Република Србија у процесу европских интеграција (политичка и економска интеграција).

Вежбе:
Циљ вежби је да се на бази релевантних теоријских поставки, метода и модела произашлих из европских искустава и релевантних друштвено економских индикатора детерминише пример њихове примене у геопросторним целинама различитих територијалних обухвата и географских структура на простору Eвропске уније и Републике Србије. Вежбе се завршавају израдом и одбраном семинарског рада који има истраживачки и апликативни карактер, који заједно учествују у формирању коначне оцене са 20%.

Прокопијевић, М. (2009): Европска унија, Београд: Службени гласник.
Јовановић, М. (2006): Европска економска интеграција, Београд: Економски факултет.
Тошић, Д. (2010): Србија и Европске регионалне интеграције. У Територијални аспекти развоја Србије и суседних земаља.  Београд: Географски факултет.
Невенић, М. (2009): Значај Београда у регионалној интеграцији југоисточне Европе, Београд: Географски факултет.
Cohesion policy 2007-2013- National Strategic Reference Frameworks. European Comission. Luxembourg.
Cohesion policy 2014-2020. European Comission. Luxembourg.
ESPON projects (2012). Espon and Nordregio. Luxembourg.