Рачунарство

  • Врста и ниво студија: Основне академске
  • Наставник: др Александар Пеулић
  • Статус предмета: Обавезан
  • Број ЕСПБ: 6
  • Семестар: II
  • Број часова: 2+2

Потенцијалне користи које пружа информациона технологија уз практично изучавање базних својстава коришћења информационе технологије  и корисничког софтвера.

Стицање знања о томе како рачунари функционишу, како су се развијали,  како користити податке и корисничке програме који су  неопходни за рад са текстуалним, графичким, нумеричким подацима.Студенти ће се оспособити да самостално израде семинарске радове, као и да их прилагоде презентацији.

  1. Увод и теоретске основе:
  2. Шта је то мудрост? Шта је то информациони систем? Како изгледа добро организован информациони систем? Шта је рачунарски заснован информациони систем?
  3. Шта је то техника, а шта технологија? Шта је то информациона технологија? Чиме се бави информатика? Шта је то бројни систем? Шта је то код? Које мерне јединице се користе у рачунарским наукама?
  4. Анатомија рачунара
  5. Које су основне компоненте  рачунара? Који су основни подсистеми хардверског система? Како изгледа концептуални дијаграм микрорачунара?
  6. Чему служи процесор? Од чега зависе перформансе процесора? Који значај има Муров закон? Који захтеви се постављају на меморију?
  7. У којим јединицама се изражава капацитет меморије? Чему служи радна меморија? Чему служе интерфејси? Шта се подразумева под појмом периферија?
  8. Како се могу поделити улазни уређаји? Како се могу поделити излазни уређаји?
  9. Коју улогу има екстерна меморија? Које технологије се користе за израду секундарне меморије? Како су се мењали трендови развоја рачунарских система кроз генерације?
  10. Програмска подршка: Чему служи софтвер? Чему служи системски софтвер?
  11. Коју улогу има оперативни систем? Које функције обављају програми преводиоци и помоћни програми?
  12. Како се може поделити кориснички софтвер? Чему служи стандардни кориснички софтвер? Који су најзначајнији програмски пакети?
  13. Које предности рачунар има у односу на писаћу машину? Које предности рачунар има у односу на класичну архиву? Чему служе табеларни програми?
  14. Како се могу поделити графички програми? Како се могу поделити програмски језици? Који језици се користе за програмирање WWW апликација?
  15. Како су се мењали трендови развоја програмске подршке кроз генерације?

Вежбе:

  1. Уводни час: Упознавање са начином рада, радним обавезама, задацима.
  2. Основе оперативног система:
  3. MS Word: Креизање
  4. Провера правописа и граматике, Додавање подножја и заглавња странице, Нумерација страница, убацивање датума и времена, Рад са табелама у Word-у.
  5. Рад са стиловима: Нормал стил, стилови наслова, прављење новог стила; Креирање индекса; Креирање фус и енд нота; Поређење и спајање докумената.
  6. Припрема за практични рад.
  7. Одбрана практичног рада.
  8. MS Excel:
  9. Форматирање радног листа: Креирање и едитовање формула, Додељивање назива ћелијама и опсезима, Конверзија текста у колоне, Креирање и форматирање табела и прорачунавање у њој, Сортирање података у табелама.
  10.  Креирање графичког приказа података. Дизајн радног листа: Форматирање нумеричких вредности, Припрема и креирање стилова за ћелије, Условно форматирање, Подешавање страница и маегина, Додавање заглавља и подножја странице, Прелом странице, Подешавање и дефинисање области штампања.
  11. Припрема за практични рад.
  12. Одбрана практичног рада.
  13. MS PowerPoint: Креирање презентације у PowerPoint-у, Дистрибуција презентације помоћу PowerPoint-а.
  14. Симулација израде семинарског рада са текстуалним, графичким и табеларним подацима, повезивање са табелама и графиконима из Excell-a (прелом текста и припрема за штампу).

Израда PowerPoint презентације на основу претхоно преломљеног текста.

  1. Кукрика, М: Примена рачунара у географији, Географски факултет Универзитета у Београду, 1999.
  2. Кукрика, М: Географски информациони системи, Географски факултет Универзитета у Београду, 2000.
  3. М. Кукрика: Како бити конкурентан на глобалном тржишту – Менаџмент интелектуалним капиталом, Фине ГРАФ, Београд, 2003.
  4. М. Кукрика: Мала енциклопедија информационе технологије, Београд, 2004.
  5. М. Кукрика: Навика успеха, Београд, 2008.