Рачунарство
- Врста и ниво студија: Основне академске
- Наставник:
др Александар Пеулић
- Статус предмета: Обавезан
- Број ЕСПБ: 5
- Семестар: II
- Број часова: 2+2
Потенцијалне користи које пружа информациона технологија уз практично изучавање базних својстава коришћења информационе технологије и корисничког софтвера.
Стицање знања о томе како рачунари функционишу, како су се развијали, како користити податке и корисничке програме који су неопходни за рад са текстуалним, графичким, нумеричким подацима.Студенти ће се оспособити да самостално израде семинарске редове, као и да их прилагоде презентацији.
Предавања:
- Увод и теоретске основе: Шта је рачунарство? Шта је информатика? Шта су то подаци? Шта је то информација? Чиме се мери информација? Шта је то знање? Како се знање повећавало током људске историје?
- Шта је то мудрост? Шта је то информациони систем? Како изгледа добро организован информациони систем? Шта је рачунарски заснован информациони систем?
- Шта је то техника, а шта технологија? Шта је то информациона технологија? Чиме се бави информатика? Шта је то бројни систем? Шта је то код? Које мерне јединице се користе у рачунарским наукама?
- Анатомија рачунара: Које су основне компоненте модерне информационе технологије? Шта је то рачунар? Чему служи хардвер? Који догађаји су значајни у досадашњем развоју рачунара? Како изгледа модел von Neumann-овог рачунара?
- Које су основне компоненте рачунара? Који су основни подсистеми хардверског система? Како изгледа концептуални дијаграм микрорачунара?
- Чему служи процесор? Од чега зависе перформансе процесора? Који значај има Муров закон? Који захтеви се постављају на меморију?
- У којим јединицама се изражава капацитет меморије? Чему служи радна меморија? Чему служе интерфејси? Шта се подразумева под појмом периферија?
- Како се могу поделити улазни уређаји? Како се могу поделити излазни уређаји?
- Коју улогу има екстерна меморија? Које технологије се користе за израду секундарне меморије? Како су се мењали трендови развоја рачунарских система кроз генерације?
- Програмска подршка: Чему служи софтвер? Чему служи системски софтвер?
- Коју улогу има оперативни систем? Које функције обављају програми преводиоци и помоћни програми?
- Како се може поделити кориснички софтвер? Чему служи стандардни кориснички софтвер? Који су најзначајнији програмски пакети?
- Које предности рачунар има у односу на писаћу машину? Које предности рачунар има у односу на класичну архиву? Чему служе табеларни програми?
- Како се могу поделити графички програми? Како се могу поделити програмски језици? Који језици се користе за програмирање WWW апликација?
- Како су се мењали трендови развоја програмске подршке кроз генерације?
Вежбе:
- Уводни час: Упознавање са начином рада, радним обавезама, задацима.
- Основе оперативног система: Пријављивање на рачунар који се налази у мрежи. Упознавање Windows-ове радне површине. Коришћење менија Старт. Коришћење палете послова. Израда пречица, распоређивање елемената на радној површини и чишћење радне површине. Елементи прозора. Претраживање рачунара и рад са фолдерима и датотекама (креирање, брисање, преименовање, копирање, премештањеПровера нивоа знања рада у програму за унос и обраду текста.
- MS Word: Креизање документа у Wordu: Подешавање страницаи маргина текста, Прављење насловне странице, Форматирање текста, параграфа, табулатора, Издвајање секција у тексту, Убацивање слика и објеката.
- Провера правописа и граматике, Додавање подножја и заглавња странице, Нумерација страница, убацивање датума и времена, Рад са табелама у Word-у.
- Рад са стиловима: Нормал стил, стилови наслова, прављење новог стила; Креирање индекса; Креирање фус и енд нота; Поређење и спајање докумената.
- Припрема за практични рад.
- Одбрана практичног рада.
- MS Excel:Упознавање са програмима за унос и обраду нумеричких података. Креирање радног листа у Excell-у: Унос лабела и вредности у радни лист, Измена и брисање садржаја ћелија, Убацивање и уклањање ћелија, рад са листовима, Убацивање и брисање колона и редова, Подешавање ширина колона и висина редова.
- Форматирање радног листа: Креирање и едитовање формула, Додељивање назива ћелијама и опсезима, Конверзија текста у колоне, Креирање и форматирање табела и прорачунавање у њој, Сортирање података у табелама.
- Креирање графичког приказа података. Дизајн радног листа: Форматирање нумеричких вредности, Припрема и креирање стилова за ћелије, Условно форматирање, Подешавање страница и маегина, Додавање заглавља и подножја странице, Прелом странице, Подешавање и дефинисање области штампања.
- Припрема за практични рад.
- Одбрана практичног рада.
- MS PowerPoint: Креирање презентације у PowerPoint-у, Дистрибуција презентације помоћу PowerPoint-а.
- Симулација израде семинарског рада са текстуалним, графичким и табеларним подацима, повезивање са табелама и графиконима из Excell-a (прелом текста и припрема за штампу).
- Израда PowerPoint презентације на основу претхоно преломљеног текста.
Кукрика, М: Примена рачунара у географији, Географски факултет Универзитета у Београду, 1999.
Кукрика, М: Географски информациони системи, Географски факултет Универзитета у Београду, 2000.
М. Кукрика: Како бити конкурентан на глобалном тржишту – Менаџмент интелектуалним капиталом, Фине ГРАФ, Београд, 2003.
М. Кукрика: Мала енциклопедија информационе технологије, Београд, 2004.
М. Кукрика: Навика успеха, Београд, 2008.
Повежимо се путем социјалних мрежа
RSS Email Facebook Twitter Calendar