Oснове рачунарства
- Врста и ниво студија: Основне академске
- Наставник:
др Александар Пеулић
- Статус предмета: Изборни
- Број ЕСПБ: 5
- Семестар: I
- Број часова: 2+1
Потенцијалне користи које пружа информациона технологија уз практично изучавање базних својстава коришћења информационе технологије и корисничког софтвера
Током наставе студенти стичу основна знања о појмовима из области рачунарства, како се оно развијало, шта је тај развој проузроковао. Такође, савладаће вештине коришћења рачунарске технологије и одабира података који ће им у будућем учењу и раду бити од користи. Оспособиће се да самостално израде и презентују семинарске радове користећи адекватне софтвере.
Предавања:
- Увод и теоретске основе: Шта су то подаци? Шта је то информација? Чиме се мери информација? Шта је то знање? Како се знање повећавало током људске историје? Шта је то мудрост? Шта је то информациони систем? Како изгледа добро организован информациони систем? Шта је рачунарски заснован информациони систем?
- Шта је то техника, а шта технологија? Шта је то информациона технологија? Чиме се бави информатика? Шта је то бројни систем? Шта је то код? Које мерне јединице се користе у рачунарским наукама?
- Анатомија рачунара: Које су основне компоненте модерне информационе технологије? Шта је то рачунар? Чему служи хардвер? Који догађаји су значајни у досадашњем развоју рачунара? Како изгледа модел Von Neumann-овог рачунара? Које су основне компоненте рачунара? Који су основни подсистеми хардверског система? Како изгледа концептуални дијаграм микрорачунара? Чему служи процесор? Од чега зависе перформансе процесора?
- Који значај има Муров закон? Који захтеви се постављају на меморију? У којим јединицама се изражава капацитет меморије? Чему служи радна меморија? Чему служе интерфејси? Шта се подразумева под појмом периферија? Како се могу поделити улазни уређаји? Како се могу поделити излазни уређаји? Коју улогу има екстерна меморија? Које технологије се користе за израду секундарне меморије? Како су се мењали трендови развоја рачунарских система кроз генерације?
- Програмска подршка: Чему служи софтвер? Чему служи системски софтвер? Коју улогу има оперативни систем? Које функције обављају програми преводиоци и помоћни програми? Како се може поделити кориснички софтвер? Чему служи стандардни кориснички софтвер? Који су најзначајнији програмски пакети? Које предности рачунар има у односу на писаћу машину?
- Које предности рачунар има у односу на класичну архиву? Чему служе табеларни програми? Како се могу поделити графички програми? Како се могу поделити програмски језици? Који језици се користе за програмирање WWW апликација? Како су се мењали трендови развоја програмске подршке кроз генерације?
- Информациона технологија и комуникације: Шта је то комуникација? Како изгледа основни модел комуникационог система? Од којих компоненти се састоји комуникациони систем? Које основне захтеве би требало испунити када је у питању квалитет комуникација?
- Где могу настати сметње у комуникацији? Који значај имају данас лични контакти? Како гласи принцип кооперације? Чему служе жичне комуникације? Чему служе бежичне комуникације? Чиме се бави телематика? Како се рачунари користе у комуникацијама?
- Шта је то рачунарска мрежа? Како се све могу повезати рачунари у мрежи? Како се мреже могу поделити? Како се остварује физичка веза међу рачунарима? Шта је то протокол?
- Могућности примене информационе технологије: Које предности нуди примена рачунара? Која су могућа подручја примене рачунара? Шта су то уграђени системи? Шта је то робот? Чему служе роботи, и како их све можемо поделити? Шта је то виртуална реалност?
- Шта је то интелигенција? Шта је то вештачка интелигенција? Које су предности и ограничења вештачке интелигенције у односу на природну? Које су могућности практичне примене концепата вештачке интелигенције?
- Шта су то експертски системи? Које су предности и ограничења експертских система? Шта су то неуронске мреже? Које су разлике између неуронских мрежа и класичних рачунара? Која су подручја примене неуронских мрежа? Које су сличности и разлике експертских система и неуронских мрежа?
- Значајни историјски моменти у току развоја информационе технологије: Које економске ере су од значаја у новијој историји? Како се одвијао историјат рачунања? Колико генерација рачунара се појавило до данас? Који рачунари могу да са правом понесу епитет да су били први? Како су се смењивале рачунарске еволуције и револуције?
- Колико има генерација програмских језика? Како је текао историјат развоја програмских језика? Ко су били први програмери? Који су значајни изуми у историји телекомуникација?
- Који догађаји у историји комуникација су представљали основи за развој данашњег Интернета? Како је текао историјат развоја Интернета? Како је текао историјат развоја WWW-а? Који су значајни догађаји у историји развоја вештачке интелигенције? Који закони су значајни за проучавање развоја информационе технологије?
Вежбе:
- Основе оперативног система: Пријављивање на рачунар који се налази у мрежи. Упознавање Windows-ове радне површине. Коришћење менија Старт. Коришћење палете послова.
- Израда пречица, распоређивање елемената на радној површини и чишћење радне површине. Елементи прозора. Претраживање рачунара и рад са фолдерима и датотекама (креирање, брисање, преименовање, копирање, премештање...).
- МS Word: Израда првог документа. Прегледање и кретање кроз документе. Претходни преглед и штампање. Маргине и прелом стране. Знакови и фонтови. Пасуси и размак између редова. Рад са графичким објектима. Оквири и сенчење. Табулатори.
- Табеле, рачунање и сортирање. Страничне ознаке, бројеви страна и фусноте.
- Аутоматско форматирање и стилови. Провере правописа и граматика. Проналажење и замена карактера.
- Вишеколонски текст. Израда садржаја и рад са обимним документима.
- Израда практичног рада
- МS Еxcel: Навигација у Excel прозору и израда првог документа. Рад са радним листовима. Рад са подацима. Аутоматско попуњавање и листе. Форматирање и димензије ћелија. Стилови и шаблони.
- Рад са формулама. Основне функције. Основне технике израде дијаграма.
- Сортирање и филтрирање података. Рад са графичким објектима. Штампа и приказ података.
- Израда практичног рада
- МS Internet Explorer: Покретање програма. Адресна линија. Опције: Back, Forward, Stop, Delete, Home… WEB претрага уз помоћ домаћих и страних претраживача. Начини за преузимање података са интернета.
- Симулација израде семинарског рада са текстуалним, графичким и табеларним подацима, повезивање са табелама и графиконима из Excell-a (прелом текста и припрема за штампу)
- МS PowerPoint: Креирање и дистрибуција презентације уз помоћ PowerPoint-а.
- Израда PowerPoint преземтације на основу претхоно преломљеног текста.
- Кукрика, М: Примена рачунара у географији, Географски факултет Универзитета у Београду, 1999.
- Кукрика, М: Географски информациони системи, Географски факултет Универзитета у Београду, 2000.
- М. Кукрика: Како бити конкурентан на глобалном тржишту – Менаџмент интелектуалним капиталом, Фине ГРАФ, Београд, 2003.
- М. Кукрика: Мала енциклопедија информационе технологије, Београд, 2004.
- М. Кукрика: Навика успеха, Београд, 2008.
Повежимо се путем социјалних мрежа
RSS Email Facebook Twitter Calendar