Medicinska geografija

  • Vrsta i nivo studija: Osnovne akademske
  • Nastavnik: dr Ivan Novković
  • Status predmeta: Izborni
  • Broj ESPB: 3
  • Semestar: VI
  • Broj časova: 2+1

Cilj predmeta je upoznavanje sa prirodnim i društvenim faktorima geografske sredine koji utiču na zdravlje stanovništva. Sledstveno tome proističe izučavanje geografske distribucije bolesti (geografija bolesti ili nozogeografija), kao i proučavanje faktora prirodne i društvene sredine koji utiču na zdravlje čoveka (geografija zdravlja ili sanogeografija).

Osposobljenost za primenu praktičnih znanja iz oblasti medicinske geografije.

Predavanja: Medicinska geografija – pojam, podela i predmet proučavanja. Geofizički faktori i zdravlje stanovništva. Geološki, pedološki i geomorfološki faktori i zdravlje stanovništva. Geohemijski faktori i zdravlje stanovništva. Hidrološki faktori i zdravlje. Uticaj klime i vremena na zdravlje ljudi. Biogeografski i biološki (biotički) faktori. Stanovništvo i naselja kao društvenogeografska i medicinskogeografska kategorija. Privredne delatnosti i zdravlje stanovništva. Socioekonomski faktori i zdravlje stanovništva. Epidemije i pandemije. Geografija nezaraznih oboljenja. Geografija zdravlja (sanogeografija). Zdravstveno stanje stanovništva Srbije i sveta. Zdravstveni sistem i zdravstvena zaštita u Republici Srbiji.

Vežbe: Praktičan prikaz pozitivnog i negativnog dejstva pojedinih geografskih faktora na zdravlje stanovništva – primeri u Srbiji i svetu; Kvantifikacija bolesti – izračunavanje morbiditeta i mortaliteta; Kartografski prikaz bolesti.

Obradović-Arsić D., Gledović Z. (2012): Medicinska geografija. Univerzitet u Beogradu – Geografski fakultet.
Jovičić Ž. (1998): Osnovi medicinske geografije Srbije (teorijsko-metodološki koncept). Srpsko-geografsko društvo, Beograd
Komatina M. M. (2001): Medicinska geologija, „Tellur" – Geoinženjering, Beograd
Pecelj R. M. (2000): Klimatske promene i efekat staklene bašte, Pedagoški zavod Banja Luka, Banja Luka.