Картографија 1

  • Врста и ниво студија: Основне академске
  • Наставник: Картографија 1
  • Статус предмета: Обавезан
  • Број ЕСПБ: 5
  • Семестар: I
  • Број часова: 2+2+1

Предмет проучавања је методологија моделовања транспозиције просторно-временских садржаја из сферних положаја у спацио-номограмски размерни модел- на сферној површини (глоб) и на математичкој равни (план, карта), кроз математичко-картографске методе, географске елементе карте, дигиталну геовизуелизацију.

На основу  сазнања математичко-картографских и географских елемената студенти ће очитавати експонирану садржину карте и на основу тога едуктивну а затим и продуктивну садржину, која омогућава уочавање законитости и узрочно-последичних веза геопростора. Дигитална картографија ће омогућити геовизуелизацију.

Предавања:

Предмет и метод картографије; Дефиниција картографије; Значај карте и картографије; Подела картографије; Картографија њене везе са другим наукама; Картографски метод; Картографска генерализација; Појам, својства, елементи и подела географских карата; Облик и величина Земље; Преношење сферне површине на површину глоба; Условно преношење сфероида на карту; Коорднатни системи и мреже; Методи снимања у картографији; Географски позициони системи; Размер карте и размерници.

Вежбе:

Картографски знаци; Топографски знаци; Размер и размерници; Картографске пројекције; Координатни системи;. Координатне мреже; Географски координатни систем; Правоугли координатни систем; Поларни координатни систем; ГПС; Углови нагиба; Профили рељефа; Бусола; Подела карата на листове; Дигиталне карте.

Љешевић М., Живковић Д.: Картографија, Географски факултет Универзитета у Београду, Београд, 2001.

Петерца М. и група аутора: Картографија, Војногеографски институт, Београд, 1974.

Миловановић В.: Општа картографија, Грађевински факултет, Београд, 1986.

Живковић Д. (2000): Филозофске основе картографије, Гласник СГД, св. LXXX, бр.1., Београд, стр. 37-43.