Урбана и рурална географија II
- Врста и ниво студија: Основне академске
- Наставник:
др Драгица Гатарић
- Статус предмета: Обавезан
- Број ЕСПБ: 5
- Семестар: VI
- Број часова: 2+1
- Услов: Положен испит Урбана и рурална географија I
Увођење студената у практичну примену теоретски апсолвираних знања из области урбане географије; Стицање знања о урбаним насељима са свим њиховим релевантним одликама; Објашњење и разумевање законитости развоја и размештаја градских насеља. Сагледавање и тумачење перспективних трендова у развоју мреже урбаних насеља и урбаних система.
Развој способности код студената за активно учешће у сагледавању проблема урбаног развоја, као и основних процеса који обликују савремене градове. Повезивање најзначајнијих друштвено-економских и технолошких фактора који утичу на генезу и трансформацију урбаних насеља и урбаних система. Разумевање основне планске и демографске контроле развоја градова: одређивање намене земљишта, зонирање и слично.
Предавања: Предмет и задаци урбане географије. Географски појам града, појам и развој градова у свету. Методе урбане географије. Урбанизација као процес просторне дистрибуције становништва и људских активности. Функције града и функционална класификација градова. Теорије и модели у објашњавању просторне структуре града. Просторна структура града: функционално-просторна, популациона и морфолошка структура. Конвергентне и дивергентне дневне миграције градског становништва. Социјална топографија града. Град и околина. Урбани гравитациони ареали и сфере. Појам централних места и централних функција. Мрежа централних насеља. Мреже и системи људских насеља. Основне детерминанте и главна обележја мреже и система насеља у неким земљама Европе. Појам и обележја урбаних система у свету. Типови градских регија.
Вежбе: Упутства за проучавање градских насеља. Iменик насеља и имена делова градских насеља. Утврђивање микро, мезо и макро положаја, економско-географског и политичко-географског положаја градских насеља. Одређивање намене површина и зонирање. Анализа планске документације и одређивање хомогених и хетерогених градова. Издвајање типова урбанизације у Србији. Густина и размештај становништва у граду: модели Кларка, Медведкова и др. Функционална класификација градова у Србији. Утврђивање хијерархије центара у простору. Издвајање и картографско представљање конвергентних и дивергентних дневних урбаних система и утицајних сфера већих градова у Србији.
Србољуб Ђ. Стаменковић, Милан Бачевић: Географија насеља, Универзитетски уџбеник, Географски факултет ПМФ Универзитета у Београду, Београд, 1992.
Слободан Ћурчић: Географија насеља, ПМФ, Iнститут за географију, Универзитет у Новом Саду, Нови Сад, 1992.
Милан Вреск: Основе урбане географије, Школска књига, Загреб, 1990.
Милан Вреск: Град и урбанизација, Школска књига, Загреб, 2002.
Luis Mamford: Grad u istoriji, Book&Marso, Beograd, 2006.
Географска енциклопедија насеља Србије, књ. I (А – Ђ), II (Ж – Љ), III (М – Р) и IV (С – Ш), Географски факултет, Агена, Стручна књига и Србософт, Београд, 2001, 2002. (штампано издање) и 2004. (електронско издање).
Географска енциклопедија насеља Србије – Војводина, књ. I, Географски факултет Универзитета у Београду, Београд, 2005.
Повежимо се путем социјалних мрежа
RSS Email Facebook Twitter Calendar