Funkcionalna urbana područja

Ukazivanje na značaj decentralizovanog razvoja Sveta u celini, pojedinih kontinenata, regionalnih celina kontinentalnih dimenzija i pojedinih prostornofunkcijskih asocijacija, država i subregiona, zasnovanom na modelima urbane decentralizacije. Poseban naglasak će biti na prikazu uloge urbanih regiona u funkcionalnoj organizaciji i policentričnom razvoju Evropske unije kao i na korišćenju tog modela u funkcionalnom umrežavanju gradskih naselja Srbije u mrežu evroskih metropolitenskih areala.

Ishod predmeta će biti osposobljavanje studenta – prostornog planera da na osnovu relevantnih indikatora izvrši analizu, ocenu i razvojne mogućnosti prostora i ukaže na pravce funkcionalnog umrežavanja gradskih naselja Srbije u sistem evropskih metropolitenskih areala

Teorijska nastava
Globalni gradovi i globalna urbana mreža. Paradigma – povezivanjem nadnacionalnih urbanih sistema stvaraju se uslovi za razvoj globalne urbane mreže. Globalni gradovi kao ''komandni punktovi'' usmeravanja i kreiranja globalnekonomije; Prostorno-strukturni oblici koncentracije gradova u Svetu i Evropi; Modeli urbano temeljene evrointegracije: integrativni monocentrizam; rastući policentrizam; metropolitanski monocentrizam i integrisani policentrizam; Funkcionalno-integraciona područja i multimodularni koridori u funkciji formiranja integralnog i policentričnog urbanog sistema Evrope; Determinante i model evropskih metropolitanskih regiona EMR; Evropski metropolitanski regioni instrumenti evropske integracije i globalizacije. Metode determinacije, hijerarhija i nomenklatura; Model evropskih metropolitanskih razvojnih areala (Metropolitan European Growth Areas - MEGAs) – indikatori za determinaciju, teritorijalna i demografska veličina, prostorno-funkcionalna organizacija, značaj u evrointegracijskim procesima; Subsistemi u evrometropolitanskim razvojnim arealina: Potencijalni urbani strateški horizonti (Potential Urban strategic Horiyons - PUSH) i policentrični integracioni areali (Policentrik Intergration Areas - PIAs). Metode izdvajanja i indikatori; Značaj mreže transevropskih transportnih koridora ( Trans/european transport networks -TENs) u integraciji metropolitanskih regiona Evrope, Uloga urbanih aglomeracija i funkcionalno-urbanih regiona Srbije u evrointegracijckim procesima.
Praktična nastava:Vežbe, Drugi oblici nastave
Cilj vežbi je da se na bazi relevantnih teorijskih postavki, modela proizašlih iz evropskih iskustava i relevantnih indikatora determiniše model funkcionalnih urbanih područja Srbije (pojedinačno i sistem funkcionalnih područja). Na temelju toga daće se rešenja njihovog daljeg razvoja.

Badovinac, P. (1997): Centralne urbane funkcije – centri. Arhitektonski fakultet u Beogradu, Beograd.
Vresk, M. (2002): Urbani sistemi u svjetu. Školska knjiga Zagreb.
Grčić, M., Sluka, A. N. (2006): Globalni gradovi. Geografski fakultet u Beogradu i geografski fakultet MGU ''M. Lomonosov'', Beograd.
Doksijadis, K.(1982): Čovek i grad. Nolit, Beograd.
Marinović-uzelac, A. (2001): Prostorno planiranje. DOM-SVJET, Zagreb (poglavlja: 3, 4 i 5.).
Modelling the city cross /Cultural Perspectives… Coloqvium Geographicum, Bonn 1992.
Hall, T. (1996): Urban geography. Routletge, London and New York.