Poseta studenata Narodnoj biblioteci Srbije

Studenti prve godine Geografije i studenti druge godine Demografije, posetili su 18.04.2022. godine Narodnu biblioteku Srbije, Odeljenje posebnih fondova – Kartografski fond. Tom prilikom studenti su prisustvovali predavanju i izložbi, i upoznali se sa vrednim nacionalnim kartografskim fondom Srbije. Prezentaciju fonda održala je msr Jelena Glišović. Istaknuto je da Kartografski fond Narodne biblioteke Srbije predstavlja zbirku neprocenjive vrednosti koja svedoči o kulturnom identitetu i istorijskom kontinuitetu područja južnoslovenskih zemalja, Južne i Jugoistočne Evrope. Kartografska građa koja se odnosi na srpske teritorije kroz istoriju, prikuplja se, obrađuje i čuva u trezoru Narodne biblioteke Srbije i može se koristiti. Fond poseduje preko 40000 listova karata svih vrsta i preko 1200 atlasa. Posebnu vrednost i kulturnoistorijski značaj imaju stare i retke karte, stari atlasi i rukopisne karte koje su studenti imali priliku da vide. Posetu su organizovale i realizovale dr Jasmina Jovanović, vanr.prof. i msr Tanja Janković, asistent.

Sl.24Sl.7.Sl.1a Sl.2  Sl.9. Sl.11 Sl.13 Sl.14 Sl.16 Sl.17 Sl.18 Sl.21 Sl.23

znak 1