Odžano predavanje – “Advanced Methods in GIS and their application on forest and coastal areas“ u Skoplju

Na poziv Univerziteta Kirilo i Metodije u Skoplju (Severna Makedonija) a uz podršku Geografskog fakulteta, održano je predavanja na temu Advanced Methods in GIS and their application on forest and coastal areas.  Predavanje je održao profesor Geografskog fakulteta u Beogradu, Aleksandar Valjarević. Na predavanju je bilo oko tridesetak studenata svih godina Prirodno-matematičkog fakulteta Odseka za Geografiju Univerziteta Kiril i Metodije.  Predavanje je održano 28.03 sa početkom u 10 časova. Prvi deo predavanja je pratilo i pokazivanje objavljenih radova koji pokazuju metode daljinske detekcije i njenu primenu u životnoj sredini. Drugi deo predavanja se odnosio na liveGIS sa primerom koji je obrađivao napredne metode i algoritme u GIS-u koji se koriste u pomorskom saobraćaju. Na kraju predavanja svi učesnici su postavljali pitanja, dok je gost ovog predavanja Aleksandar Valjarević poklonio tri udžbenika Daljinska detekcija u životnoj sredini , najaktivnijem studentu ovog događaja, biblioteci kao i Dekanu PMF Kirilo i Metodije.  Domaćin ovog događaja bio je istaknuti profesor ovog fakulteta Ivica Milevski sa Katedre za Fizičku geografiju. U užoj specijalnosti bavi se GIS-om, odnosno Daljinskom detekcijom. Osim profesora Milevskog, predavanju se prisustvovali i profesori Blagoja Markoski, Mirjana Madževik šef Instituta za geografiju, Biljana Apostolovska-Taševska, kao i svi asistenti Odseka za geografiju. Posle održanog predavanja održao se prijem kod Dekana profesora Aleksandra Skeparoski. Na sastanku je bilo reči o zajedničkoj saradnji dva fakulteta, učešću na zajedničkim projektima, kao i razmeni studenata. Sve ove teme i inicijative su prihvaćene od strane našeg fakulteta, kao i Prodekana za nauku i međunarodnu saradnju, prof. dr Danice Šantić.

Aleksandar Valjarevic prvi deo predavanjaAleksandar Valjarevic predavanje ALeksandar Valjarevic drugi deo predavanja Aleksandar Valjarevic i Dekan PMF Skoplje  Aleksandar Valjarevic sa kolegama PMF Skoplje , posle održanog predavanja.

znak 1