ОДРЖАНА 3. НАЦИОНАЛНА ГЕОГРАФСКА ОЛИМПИЈАДА
У Београду је од 19. до 21. маја 2017. године у дому ученика Железничке школе, одржана трећа по реду Национална географска олимпијада (НГО). Национална географска олимпијада одржана је под покровитељством Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Секретаријата за спорт и омладину Града Београда, Универзитета у Београду – Географског факултета, Регионалног центра за таленте Београд II, Образовног система Руђер Бошковић и Универзитета Singidunum. Трећу Националну географску олимпијаду отворио је Министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић, а потом су се присутнима обратили декан Географског факултета проф. др Дејан Филиповић, као и директор Регионалног центра за таленте Београд II Никола Срзентић.
Од укупно 614 ученика из 78 школа из целе Србије, на републичком нивоу такмичења из географије учестовало је најбољих 136 ученика из 48 средњих школа који су се пласирали на основу претходна три нивоа такмичења (школски, општински и регионални). Број учесника на Географској олимпијади расте из године у годину, што је доказ колико су ученици средњих школа у Србији талентовани и надарени. Такође пораст интересовања младих за географију и сродне научне дисциплине доприноси додатној афирмацији географије као науке у Републици Србији. Од укупног броја такмичара, 18 најбољих кандидата стекли су право учешћа на Балканској географској олимпијади која ће се одржати у Словенији (Руше) од 25. јуна до 1. јула 2017. године, и то:
- 6 такмичара у категорији млађи јуниор (younger junior) узраста од 12 до 15 година,
- 12 такмичара у категорији јуниор (junior) узраста од 16 до 19 година.
Такмичење на НГО састојало се из три дела: писменог теста (19. мај), теренског рада – fieldwork exercise (20. мај) и мултимедијалног теста (21. мај). Посебно интересовање код ученика изазвала је теренска вежба осмишљена и реализована уз стручну помоћ и подршку доцента др Александра Петровића, младих сарадника Географског факултета, као и већег броја волонтера – студената Географског факултета, али и других факултета Универзитета у Београду. Том приликом, такмичари су имали могућност да осим теоретског знања из географије, покажу и своје способности везане за опажање промена у природном окружењу, али и да се опробају у теренском раду. Национална географска олимпијада завршена је 21. маја у поподневним часовима, уручењем награда и диплома најбоље пласираним ученицима. НГО представља увод у један од најзначајнијих догађаја у области географије – XIV Интернационалну Географску Олимпијаду iGeo 2017 (међународно такмичење ученика средњих школа узраста од 16 до 19 година), која се ове године одржава у Београду у периоду од 2. до 8. августа. Географски факултет је један од организатора iGeo 2017, а професори, асистенти, сарадници и студенти имаће значајну улогу у организацији и реализацији исте.
Повежимо се путем социјалних мрежа
RSS Email Facebook Twitter Calendar