ODRŽANA 3. NACIONALNA GEOGRAFSKA OLIMPIJADA
U Beogradu je od 19. do 21. maja 2017. godine u domu učenika Železničke škole, održana treća po redu Nacionalna geografska olimpijada (NGO). Nacionalna geografska olimpijada održana je pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Sekretarijata za sport i omladinu Grada Beograda, Univerziteta u Beogradu – Geografskog fakulteta, Regionalnog centra za talente Beograd II, Obrazovnog sistema Ruđer Bošković i Univerziteta Singidunum. Treću Nacionalnu geografsku olimpijadu otvorio je Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević, a potom su se prisutnima obratili dekan Geografskog fakulteta prof. dr Dejan Filipović, kao i direktor Regionalnog centra za talente Beograd II Nikola Srzentić.
Od ukupno 614 učenika iz 78 škola iz cele Srbije, na republičkom nivou takmičenja iz geografije učestovalo je najboljih 136 učenika iz 48 srednjih škola koji su se plasirali na osnovu prethodna tri nivoa takmičenja (školski, opštinski i regionalni). Broj učesnika na Geografskoj olimpijadi raste iz godine u godinu, što je dokaz koliko su učenici srednjih škola u Srbiji talentovani i nadareni. Takođe porast interesovanja mladih za geografiju i srodne naučne discipline doprinosi dodatnoj afirmaciji geografije kao nauke u Republici Srbiji. Od ukupnog broja takmičara, 18 najboljih kandidata stekli su pravo učešća na Balkanskoj geografskoj olimpijadi koja će se održati u Sloveniji (Ruše) od 25. juna do 1. jula 2017. godine, i to:
- 6 takmičara u kategoriji mlađi junior (younger junior) uzrasta od 12 do 15 godina,
- 12 takmičara u kategoriji junior (junior) uzrasta od 16 do 19 godina.
Takmičenje na NGO sastojalo se iz tri dela: pismenog testa (19. maj), terenskog rada – fieldwork exercise (20. maj) i multimedijalnog testa (21. maj). Posebno interesovanje kod učenika izazvala je terenska vežba osmišljena i realizovana uz stručnu pomoć i podršku docenta dr Aleksandra Petrovića, mladih saradnika Geografskog fakulteta, kao i većeg broja volontera – studenata Geografskog fakulteta, ali i drugih fakulteta Univerziteta u Beogradu. Tom prilikom, takmičari su imali mogućnost da osim teoretskog znanja iz geografije, pokažu i svoje sposobnosti vezane za opažanje promena u prirodnom okruženju, ali i da se oprobaju u terenskom radu. Nacionalna geografska olimpijada završena je 21. maja u popodnevnim časovima, uručenjem nagrada i diploma najbolje plasiranim učenicima. NGO predstavlja uvod u jedan od najznačajnijih događaja u oblasti geografije – XIV Internacionalnu Geografsku Olimpijadu iGeo 2017 (međunarodno takmičenje učenika srednjih škola uzrasta od 16 do 19 godina), koja se ove godine održava u Beogradu u periodu od 2. do 8. avgusta. Geografski fakultet je jedan od organizatora iGeo 2017, a profesori, asistenti, saradnici i studenti imaće značajnu ulogu u organizaciji i realizaciji iste.
Povežimo se putem socijalnih mreža
RSS Email Facebook Twitter Calendar