Istorijat
Prva profesionalna nastavno-naučna geografska institucija u Srbiji formirana je 1893. godine. Te godine, posle odbrane doktorske teze – Das karstphänomen, u Beču, Jovan Cvijić je osnovao Geografski zavod pri Istorijsko-filozofskom fakultetu Velike škole, koja je 1905. prerasla u Univerzitet u Beogradu. Od svog nastanka Geografski zavod, preteča sadašnjeg Geografskog fakulteta, postaje inicijator razvoja geografije i nosilac organizovanih naučnih istraživanja u različitim delovima Balkanskog poluostrva, naročito u oblasti izučavanja naselja, stanovništva i geomorfologije. Ubrzo nakon toga, 1910. osnovano je Srpsko geografsko društvo, prvo udruženje geografa na Balkanu.
Jovan Cvijić
Pre osnivanja Geografskog zavoda, geografija u Srbiji predavala se kao nastavni predmet na Velikoj školi, kao i u osnovnim i srednjim školama. U to vreme važnu ulogu u prikupljanju geografskih znanja i širenju geografskih ideja, za koje se pre može reći da su zabeleške nego prava naučna znanja, ima više putopisaca, književnika i kulturnih radnika: Joakim Vujić, otac srpskog pozorišta, sa više dela – Novejše zemljopisanije (1825), Putešestvije po Serbiji (1826), Putešestvije po Ungariji, Valahiji, Moldaviji, Besarabiji, Hersonu i Krimu (1833) i drugim; Vuk Stefanović Karadžić, veliki srpski reformator u oblasti kulture i njegovo delo Geografičesko-statističesko opisanije Srbije (1827); Đorđe Magarašević sa delom Putovanja po Srbiji (1827); Dimitrije Tirol – Političko zemljopisanije (1832); Jovan Gavrilović – Rečnik geografijsko-statistični Srbije (1846); Jovan Dragašević, pukovnik, koji je od 1880. godine predavao na Liceju geografiju sa etnologijom – Prinos za geografiju Srbije (1873); Milan Đ. Milićević – Kneževina Srbija (1876), kasnije (1884), Kraljevina Srbija, Vladimir Karić – Srbija (1887) i drugi.
Osnivanje Geografskog zavoda na Velikoj školi može se smatrati početkom razvoja naučne geografije u Srbiji i ostalim srpskim zemljama. Za relativno kratko vreme, zahvaljujući, pre svega, Jovanu Cvijiću i njegovim učenicima, od kojih su poseban ugled uživali Petar Jovanović (1893–1957), geomorfolog, Rista Nikolić (1877–1917), antropogeograf, za koga je među Cvijićevim saradnicima postojala ocena da je bio ”najtalentovaniji Cvijićev đak,” Jevto Dedijer, antropogeograf, koji je postigao značajne rezultate u izučavanju Hercegovine, i drugi, srpska geografska škola se snažno afirmisala zauzimajući istaknuto mesto, a u nekim segmentima i vodeće, u evropskim i svetskim okvirima.
Od osnivanja do danas, beogradska geografska škola ima vodeće mesto u razvoju naučne geografije i primeni naučnih rezultata u različitim područjima društvene prakse, kao što su: prostorno planiranje, urbanističko planiranje, ruralno planiranje, zaštita i unapređenje životne sredine i druge. Geografske ideje, koncepcije i sveukupna dostignuća vremenom su se širila i van Beograda. Tako, još u Cvijićevo vreme 1922. godine osnovana je Katedra za geografiju pri ondašnjem Filozofskom fakultetu u Skoplju, koja je kadrovski i teorijsko-metodološki tesno bila povezana sa geografskim centrom u Beogradu; 1963/64. je osnovana Katedra za geografiju u Prištini (kao organizaciona jedinica Filozofskog fakulteta u sastavu Univerziteta u Beogradu) kojom rukovodi akademik Atanasije Urošević itd. Isto tako, formiranje i drugih geografskih institucija i asocijacija u srpskim i jugoslovenskim zemljama, u prošlosti i novije vreme, praćeno je snažnom podrškom – kadrovskom i materijalnom, i sveukupnom pomoći iz našeg prvog i vodećeg geografskog naučnog centra u Beogradu. S obzirom na to može se slobodno reći da je sadašnji Geografski fakultet u Beogradu, koji nastavlja tradiciju Cvijićeve geografske škole, inicijator i nosilac razvoja i afirmacije naučne geografije u Srbiji i mnogim susednim zemljama.
Nastanku današnjeg Fakulteta prethodi dug razvojni put, od uvođenja univerzitetske nastave geografije do formiranja institucije koja se profesionalno bavi naučnom geografijom. Smatra se da univerzitetska nastava geografije počinje otvaranjem Liceja u Kragujevcu 1838. godine, koji je 1841. premešten u Beograd. Ukazom Aleksandra Karađorđevića, knjaza Srbije, iz 1853. godine na Prirodno-tehničkom odeljenju Liceja uvodi se fizička geografija, kao jedan od 12 nastavnih predmeta. Godine 1863. Licej prerasta u Veliku školu, a ona 1905. u Univerzitet u Beogradu. Kao što je ranije pomenuto, 1883. godine osnovan je Geografski zavod, čiji je prvi upravnik bio Jovan Cvijić.
Kroz istoriju sadašnji Geografski fakultet više puta menja službeni naziv (Geografski zavod, Katedra za geografiju, Geografski institut, Odsek za geografske nauke, Odsek za geografske nauke i prostorno planiranje, Geografski fakultet Prirodno-matematičkih fakulteta itd.) i grupaciju nauka u čijem sastavu je bio (Istorijsko-filozofski odsek Velike škole, Filozofski fakultet, Prirodno-matematički fakultet i sl.). Današnji naziv dobija 1990. godine, kada je od dotadašnjeg Prirodno-matematičkog fakulteta formirano šest posebnih fakulteta (Geografski fakultet, Biološki fakultet, Matematički fakultet, Fizički fakultet, Hemijski fakultet i Fakultet za fizičku hemiju) u sastavu Univerziteta u Beogradu, s tim što su izvesno vreme, pre potpunog osamostaljivanja, pomenuti fakulteti funkcionisali kao grupacija Prirodno-matematičkih fakulteta.
U svim fazama svoga postojanja Geografski fakultet je imao dinamičan razvoj, svoje uspone i padove. Usponi su vezani za mirnodopske uslove života i rada u našoj zemlji, a padovi za ratne godine. Posle Drugog svetskog rata usledila je kadrovska i materijalna konsolidacija ove ustanove i nakon toga počinje, slobodno se može reći, ubrzan razvoj naučne geografije u teorijskom, metodološkom, kadrovskom i organizacionom smislu, kao i u primeni njenih rezultata u različitim oblastima društvene prakse. U okviru Fakulteta počinju sa radom nove studijske grupe na osnovnim i poslediplomskim studijama: za turizam, prostorno planiranje, demografiju i životnu sredinu.
Studije geografije su kontinuirano unapređivane putem izučavanja novih nastavno-naučnih disciplina, korišćenja najnovijih metoda u naučnoistraživačkom i nastavnom radu, organizaciono, kadrovski i na sve druge moguće načine.
Terenska nastava je sastavni deo programa svih studijskih grupa, a realizuje se na osnovu plana koji usvaja Nastavno-naučno veće Fakulteta.
Geografski fakultet učestvuje u više programa namenjenih univerzitetskoj nastavi vodećih svetskih kompanija u oblasti informacionih tehnologija. Na ovaj način smo u mogućnosti da studente upoznamo i omogućimo im da tokom studija koriste najsofisticiranije programe kompanija Intergraph, Microsoft i Oracle. Uz redovnu nastavu, na Fakultetu se organizuju fakultativni kursevi na kojima će zainteresovani studenti moći da usvoje dodatna informatička znanja o korišćenju i primeni različitih softverskih paketa u geografiji, turizmologiji, prostornom planiranju, demografiji i nauci o životnoj sredini.
U izvođenju nastave i u naučnoistraživačkom radu Fakultet sarađuje sa mnogim naučnim institutima, srodnim fakultetima i drugim ustanovama: Geografskim institutom ”Jovan Cvijić” SANU u Beogradu, Vojnogeografskim institutom, Institutom za arhitekturu i urbanizam Srbije (IAUS), Jugoslovenskim institutom za urbanizam i stanovanje (JUGINUS), Institutom za srpski jezik Srpske akademije nauka i umetnosti u Beogradu, Arhitektonskim fakultetom u Beogradu, prirodno-matematičkim fakultetima u Novom Sadu, Prištini (sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici), Nišu, Banjaluci i Istočnom Sarajevu, Republičkim zavodom za statistiku Srbije u Beogradu, Geokartom u Beogradu i dr. Posle višegodišnjeg perioda političke i ekonomske blokade Srbije, poslednjih godina postepeno se uspostavlja prekinuta nastavno-naučna kooperacija sa mnogih srodnim institucijama u neposrednom susedstvu naše zemlje i Evropi (sa državnim Geografskim fakultetom u Moskvi, Univerzitetom u Ljubljani, Univerzitetom u Sofiji, Univerzitetom u Skoplju, Sorbonom i dr.). Ova saradnja nastavnicima i saradnicima u nastavi Geografskog fakulteta, pored ostalog, omogućava kvalitetnu nastavu i naučno usavršavanje.
U svom razvoju srpska geografska škola, koja se još po njenom tvorcu naziva i Cvijićeva geografska škola, a čiji je glavni inicijator i nosilac razvoja Geografski fakultet u Beogradu, prošla je kroz dve glavne faze: tradicionalnu i savremenu.
Tradicionalna faza razvoja srpske geografije traje od kraja XIX veka, pa sve negde do sredine XX veka. Obeležena je institucionalizacijom i profesionalizacijom naučne geografije (osnivanje Geografskog zavoda i Srpskog geografskog društva u Beogradu, pokretanje geografskih publikacija – edicija Naselja srpskih zemalja, Glasnik Srpskog geografskog društva i dr.) u Beogradu i drugim naučnim i univerzitetskim centrima. Ova faza je krupnim slovima upisana u istoriju srpske naučne geografije, posebno po kolosalnim naučnim dostignućima u oblasti geomorfologije, geografije naselja i geografije stanovništva, kao i drugih delova geografske nauke (klimatologije, privredne ili ekonomske geografije, regionalne geografije itd.). Izuzetan značaj i danas imaju naučni rezultati ostvareni u okviru antropogeografskih izučavanja naselja srpskih zemalja, porekla i psihičkih osobina stanovništva. Iz tih razloga je u nauci već konstatovano da je srpska geografska škola u oblasti izučavanja naselja i stanovništva ”prva škola te vrste kod nas, a u mnogome i u svetu”.
Savremena faza razvoja srpske geografske škole, kao što je već pomenuto, počinje sredinom XX veka i traje do danas. Nova stremljenja usmerena su ka povezivanju teorijsko-metodoloških i sveukupnih dostignuća tradicionalne geografije i novih aspekata i pristupa u geografskim proučavanjima, kao i pronalaženju novih puteva afirmacije geografske nauke. S ovog gledišta značajne su sledeće tendencije:
- razvoj nekih novih geografskih disciplina (turističke geografije, geografskih osnova prostornog planiranja, primenjene hidrologije, primenjene klimatologije, primenjene ruralne i urbane geografije, geografije životne sredine, geografskih informacionih sistema i dr.),
- utemeljivanje, razvoj i afirmacija novih naučnih pristupa u savremenim geografskim istraživanjima (perspektivni, sistemski, prostorno planerski, geoekološki, demogeografski, turističko-geografski, turizmološki),
- primena kvantitativnih metoda i strukturnih analiza (objašnjenje i razumevanje određenih prirodnih i društvenih struktura) u geografskim istraživanjima,
- proučavanje prostorne i funkcionalne organizacije pojedinih geografskih objekata, pojava i procesa,
- doprinos unapređivanju kvaliteta života i racionalnog iskorišćavanja i upravljanja resursima,
- razgranata naučna kooperacija geografije kroz multidisciplinarna, interdisciplinarna i transdisciplinarna istraživanja sa drugim posebnim naukama (sociologijom, ekonomijom, urbanizmom, etnologijom, demografijom i dr.) u oblasti izučavanja raznovrsnih i srodnih problema,
- jače, svestranije i stabilnije povezivanje sa pojedinim područjima društvene prakse, pre svega sa prostornim i urbanističkim planiranjem i dr.
Savremeni trendovi u razvoju srpske geografije označeni su, između ostalog, i osnivanjem novih organizacionih jedinica i studijskih grupa u okviru skoro svih univerzitetskih centara u kojima postoje geografske institucije. Oni se, najpre, javljaju na Univerzitetu u Beogradu (1971. godine je osnovan Institut za turizam i prostorno planiranje, 1972. počela je sa radom studijska grupa za turizam, 1977. osnovana je studijska grupa za prostorno planiranje, 1999. počinje sa radom studijska grupa za demografiju, 2000. osnovana je studijska grupa za izučavanje geoprostornih osnova životne sredine i dr.), da bi potom bili preneti i u druge naučne i univerzitetske centre u okruženju – Novom Sadu, Prištini, Banjaluci, Nišu, Nikšiću i Istočnom Sarajevu.
Povežimo se putem socijalnih mreža
RSS Email Facebook Twitter Calendar