Odsek za geografske informacione sisteme

Geografski informacioni sistemi danas predstavljaju osnovno i široko korišćeno sredstvo u istraživanju i studijama koje pokrivaju različite elemente prostornog okruženja, kao što su:

• identifikacija objekata, njihove lokacije, procene geoprostornih odnosa i stvaranja modela
  • izgradnja tematskih baza podataka,
  • izgradnja tematskih karata,
  • izgradnja i analiza numeričkih modela.

Odsek za Geografske informacione sisteme zadužen je za organizaciju i izvođenje nastave na Master akademskim studijama: Geografski informacioni sistemi.

Nastavnici i saradnici odseka uključeni su u izvođenje nastave i na ostalim nivoima studija, osnovne akademske i doktorske, kroz obavezne i izborne predmete.

Odsek za Geografske informacione sisteme svoje istraživačke aktivnosti sprovodi u tri osnovna pravca, a to su Prostorno modelovanje i analiza geografskih pojava i procesa, Digitalna kartografija i Obradu podataka dobijenih  daljinskom detekcijom. primenu inovativnih pristupa digitalne kartografske vizuelizacije geoprostornih podataka (topografskih i tematskih).

Istraživačke aktivnosti katedre usmerene su na opšta pitanja geoinformatike, projektovanje i primenu geografskih informacionih sistema, obradu podataka dobijenih daljinskom detekcijom, primenu inovativnih pristupa digitalne kartografske vizuelizacije geoprostornih podataka (topografskih i tematskih).

Nastavnici i saradnici odseka uključeni su u niz aktuelnih ili realizovanih projekata, domaćih i međunarodnih, iz kojih je proizašao veliki broj objavljenih publikacija.

Šef odseka

Katedra za GIS